نویسنده: مرتضی قانع (منبع:KHODROBANK)


نخستین نمونه از بی ام و M8 با کدE31 در جهان به جاده باز خواهد گشتاگر طرفدار سرسخت بی ام و باشید، به احتمال زیاد با تنها نمونه بی ام و M8 با کد E31 این شرکت آشنایی دارید و در مورد آن چیزهایی شنیده اید.

گروه مربوط به خودروهای کلاسیک بی ام و، به بازسازی نمونه اولیه تاریخی این خودرو پرداخته و تصمیم به راه اندازی مجدد آن دارند. در صورت فراهم شدن شرایط موردنظر، شاهد غرش آن در جاده خواهیم بود. بزرگ ترین چالش، مربوط به تعویض مخزن سوخت مسابقه ای آن بود. این محفظه از لاستیک و یک لایه داخلی از جنس فوم ساخته شده که با گذشت زمان تخریب شده است.

بی ام و منحصر به فرد E31 M8 ، یکی از کارهای گروهی کوچک از تعداد انگشت شماری از مهندسان بی ام و M در اوایل دهه 1990 است که با هدف ایجاد یک ابرخودرو واقعی ساخته شده است.

با تکمیل اولین نمونه خودرو، ادامه پروژه به سادگی توسط مدیریت متوقف شد و آن را برای تولید بسیار گران تلقی کرد. بی ام و هرگز حتی نمونه اولیه خودرو را هم رونمایی نکرد و آن را به مدت 20 سال از دید همگان پنهان نگه داشت.

سرانجام این بی ام و منحصر به فرد، در سال 2010 رونمایی شد که همه را شگفت زده کرد و احساس خشنودی بی نظیری را به طرفداران منتقل کرد. این امر کاملاً هدفمند به نظر می‌رسد، چرا که این خودرو با باکس فلرهای عالی، ضربه گیرهای بسیار تهاجمی تر و دریچه های جانبی تهویه هوا، یادآور دورانی است که اتومبیل ها با طراحی خود توجه کسی را جلب نمی‌کردند.

بی ام و M8

زیر کلاهک موتور یک پیشرانه وی شکل 12 سیلندر منحصر به فرد با میل بادامک دوتایی قرار دارد که دارای ظرفیت 6.0 لیتر و قدرت فوق العاده 640 اسب بخار در سال 1990 است. این میزان قدرت در آن زمان قابل تصور نبود. قدرتمندترین خودرو از سری 8 در آن زمان، بی ام و 850CSi بود که 380 اسب بخار قدرت تولید می‌کرد.

مهندسان به منظور حفظ تعادل وزن خودرو، موتور را تا حد امکان در قسمت عقبی و پایین شاسی نصب کرده اند. به همین دلیل، این موتور دارای سیستم روغن کاری حوضچه خشک است. به علت عدم وجود فضای کافی در محل موتور، مخزن روغن در فضای صندوق عقب نصب شده و لاین های روغن از سقف عبور می‌کنند.

یکی از مهندسان اصلی که روی نمونه اولیه بی ام و M8 کار می‌کرد اظهار داشته است که هر زمان که روغن به جلو و عقب تغذیه می‌شود، می‌توانید صدای حرکت آن را از طریق لاین های سقف بشنوید.