طرح پورشه برای ثبت اثر انگشت روی بدنه خودرو

نویسنده: هومن شاهینی ( برگرفته شده از سایت زومیت )

طرح سفارشی پورشه برای ثبت اثر انگشت روی بدنه خودرو

شرکت پورشه به‌تازگی این امکان را برای خریداران پورشه 911 فراهم کرده است که خودروی خود را با طرح اثر انگشت مختص خودشان سفارش دهند.

خریداران پورشه از نیم قرن پیش، این امکان را داشته‌اند که خودروی خود را با ویژگی‌های دلخواه خود سفارش دهند. این موضوع واقعیت دارد که در دهه‌ی ۵۰ میلادی، پورشه مدل 356 را با بدنه پوشیده از خز برای یکی از مشتریان خود عرضه کرد. البته تا اواخر دهه‌ی ۷۰ میلادی، مدل‌های سفارشی پورشه نام رسمی به خود نگرفته بود. در سال ۱۹۸۶ پورشه پسوند Exclusive را به خودرو‌های سفارشی خود نسبت داد. امروزه این محصولات را با نام پورشه Exclusive Manufaktur می‌شناسیم. خودرو‌هایی همچون پورشه پانامرا اسپرت با رنگ بنفش به‌همراه دریچه تهویه همرنگ با بدنه، جزو این دسته از محصولات پورشه قرار می‌گیرد. جدیدترین محصول سفارشی پورشه، ثبت طرح اثرانگشت روی بدنه است.


برای تولید یک پورشه 911 کاملا شخصی، طرح اثرانگشت راننده روی کاپوت خودرو حک خواهد شد. برای اینکار از روش چاپ مستقیم استفاده می‌شود که توسط پورشه توسعه یافته است. درحال حاضر این مورد سفارشی به کاپوت خودرو محدود می‌شود؛ هرچند در آینده، این گزینه برای سایر قسمت‌های بدنه خودرو نیز، ارائه می‌شود. در این روش، کاپوت 911 از بدنه جدا شده و اثر‌انگشت مشتری روی آن به‌وسیله ربات حکاکی می‌شود. در مرحله‌ی بعد کاپوت خودرو پولیش می‌شود تا اینکه به رنگ براق خود برسد و کیفیت حداکثری را القا کند.

پورشه Exclusive

پورشه ادعا می‌کند که روند چاپ در پرینتر‌های مورد استفاده، مشابه پرینتر‌های جوهر افشان است. هد پرینتر به‌طور خودکار عملیات چاپ را در سه بعد انجام می‌دهد. همچنین در پرینتر‌های پورشه، قابلیت کنترل نازل‌ها به‌طور مجزا وجود دارد که کمک می‌کند تا هر قطره‌ی رنگ دقیقا سرجای خودش ریخته شود و هیچ قسمتی دارای رنگ اضافه‌ نباشد. گفته می‌شود که پیچیدگی کار، ناشی از توسعه‌ی هم‌زمان سه نوع فناوری است: اول، فناوری ربات که شامل کنترل آن، عملکرد حسگرها و برنامه‌ریزی آن می‌شود. دوم مربوط به پرینتر و مورد آخر به فرایند چاپ و رنگ‌آمیزی نهایی مربوط می‌شود.

پورشه Exclusive

پورشه Exclusive

طرح سفارشی اثرانگشت پورشه با قیمت ۷۵۰۰ یورو (حدود ۸٬۱۵۰ دلار) از ماه آینده برای مشتریان قابل سفارش خواهد بود.


فروش انواع لوازم یدکی پورشه در فروشگاه آلمان یدک