بی‌ام‌و Z4 M کوپه جزو خودروهایی است که به تازگی توجهات را در فضای مجازی به خود جلب کرده است. این خودرو اگرچه ایده‌های خلاقانه یک طراح خوش‌ذوق را نشان می‌دهد اما راهی به خط تولید نخواهد یافت.

بی ام و Z4 Mبی ام و Z4 M40i استاندارد

بی‌ام‌و M در حال گرامی داشت پنجاهمین سالگرد تأسیس خود است و اگر بازوی پرفورمنس این برند می‌خواست یک محصول اسپرت دیگر را تولید کند نتیجه چه می‌شد؟ شاید Z3 و Z4 کوپه خودروهایی متعلق به گذشته باشند اما طراحی با نام شوگر دیزاین نسخه‌ای جدید از Z4 M را بر اساس نسل فعلی این خودروی رودستر تجسم کرده است. این طراح به خاطر بازنگری و تغییر در طراحی خودروهای کنونی شناخته می‌شود و قبلاً نیز رندرهایی از مزدا MX-5 شوتینگ بریک و فراری روما لیموزین را منتشر کرده بود. جدیدترین کانسپت مجازی این طراح رونوشتی مدرن از بی‌ام‌و M کوپه محسوب می‌شود، خودرویی که Z4 رودستر دو درب فعلی را به شکل یک شوتینگ بریک سه درب تجسم کرده است.

بی ام و Z4 M

بی‌ام‌و Z4 M کوپه موردبحث دارای بخش پایینی بدنه مشترک با Z4 استاندارد است اما خط سقف، شیشه‌های جانبی، پانل‌های عقب و درب پشتی تغییر پیدا کرده‌اند. نتیجه کار ایجاد خودرویی است که می‌تواند توسط استودیوی طراحی بی‌ام‌و نیز معرفی شود. البته خبری از اصول خاص بی‌ام‌و در طراحی همچون نشان‌های این برند روی ستون C، عناصر طراحی منحصربه‌فرد و… نیست. این خودرو روی فاصله بین محوری کوتاه و کاپوت طویل Z4 تأکید دارد و درعین‌حال از فضای بار بسیار بیشتری سود می‌برد. نمای عقب نیز با درب پشتی و شیشه‌ای کوچک شناخته می‌شود. یک اسپویلر یکپارچه نیز در نظر گرفته شده است. از دیگر موارد نیز می‌توان به چراغ‌های LED استوک و سپر اسپرت با دو خروجی اگزوز اشاره کرد.

بی ام و Z4 Mبی ام و Z4 Mبی ام و Z4 M

در حال حاضر پرچم‌دار خانواده بی‌ام‌و Z4 مدل M40i است هرچند به ‌راحتی می‌توان عرضه نسخه M کامل با پیشرانه ۶ سیلندر ۳ لیتری توئین توربوی متعلق به M3 و M4 فعلی را تجسم کرد. به گزارش پدال و به نقل از carscoops، خودروی مشهور بی م و Z3 M کوپه عمر کمی داشت و بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ تولید شد. پس از آن نیز Z4 M کوپه در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ عرضه شد. البته پس از نسل دوم Z4 دیگر خبری از این مدل نبود و Z4 با سقف فلزی تاشونده عرضه شود و حالا نیز با سقف نرم در دسترس است. جدای از بازار محدود چنین محصولاتی، یکی از دلایل عدم عرضه Z4 M کوپه می‌تواند به زیرساخت مشترک نسل فعلی Z4 با تویوتا سوپرا مربوط باشد زیرا در صورت تولید این محصول رقابت بسیار نزدیکی بین آن‌ها شکل می‌گرفت.

بی ام و Z4 M

در نظر داشته باشید که این اولین باری نیست که شاهد رندرهایی از بی‌ام‌و Z4 M کوپه هستیم زیرا چند سال پیش نیز پیشنهادهایی در این زمینه مطرح شده بود. اگرچه بی‌ام‌و به فکر تولید نسخه‌های دیگر از Z4 نیست اما اگر یک روزی چنین اتفاقی رخ دهد شما چه فرم بدنه‌ای را ترجیح خواهید داد؟ کوپه یا شوتینگ بریک؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:پدال