تک‌نمونه‌ی ویژه از پورشه ۹۱۱ کررا با رنگ آبی و تزئینات خاص، به زودی حراج خواهد شد. این خودرو، برای گرامی‌داشت پورشه ۳۵۶ کابریوله ساخته می‌شود.

در سال‌های دهه‌ی ۵۰ میلادی، سری مسابقات پانامریکانا شهرت زیادی داشت. این رقابت، شبیه رالی پاریس داکار بود اما در بیابان‌های مکزیک و امریکای جنوبی برگزار می‌شد. مسیر مسابقه در پانامریکانا، با جاده‌های آسفالت و خاکی بین روستایی، نسبت به رالی داکار ساده‌تر بود؛ به همین دلیل خودروهای سواری (غیرشاسی بلند) و اسپرت می‌توانستند وارد آن شوند.

پورشه 356 Carrera Panamericana

پورشه ۳۵۶ به مدتی طولانی از ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۵ در آلمان تولید داشت. درواقع نسل اول پورشه ۹۱۱ جایگزین این خودروی اسپرت کوچک و سبک‌وزن شد. پورشه ۳۵۶ با ساختار بدنه‌ی دو در، مدل‌های کوپه (سقف فلزی) و رودستر (سقف جمع‌شونده پارچه‌ای) با پیشرانه‌های ۱۷۰ تا ۳۰۰ اسب بخار داشت.  این مدل، همچنین نخستین خودروی تاریخ شرکت سازنده محسوب می‌شود که نسخه‌ی کررا (Carrera) ارائه کرد. پورشه با ۳۵۶، علاوه‌بر فروش بسیار خوب در بازار جهانی، موفقیت در موتوراسپرت به دست آورد. قیمت خرید پورشه ۳۵۶ در زمان تولید، معادل ۴۵ تا ۵۰ هزار دلار امروزی برآورد می‌شود.

پورشه 356

پورشه ۳۵۶ اولین خودروی آلمانی تاریخ است که موفق شد در سال ۱۹۵۱، مسابقه‌ی ۲۴ سرعته لمان را به اتمام برساند. اولین حضور پورشه در رقابت‌های سرعت مکزیک و امریکای لاتین، سال ۱۹۵۲ با پورشه ۳۵۶ کابریوله انجام شد. این خودرو با رانندگان اروپایی توانست، قهرمانی رقابت‌های مکزیک را کسب کند. پورشه ۳۵۶ کابریوله در آن مسابقه (تصویر بالا)، رنگ آبی تیره و شماره‌ی ۱۱ داشت. همچنین دارای چرخ‌های هم‌رنگ بدنه با جزئیات خاکستری در مرکز رینگ بود.

برای گرامی‌داشت حضور پورشه ۳۵۶ در پانامریکانا، یک دستگاه ۹۱۱ کررا S کابریوله ۲۰۲۲ با تزئینات مشابه نسخه‌ی کلاسیک در مسابقات مکزیک، ساخته شده است. این خودروی کلکسیونی، در رنگ‌ آبی (Gentian blue metallic) بدنه و حتی جزئیات چرخ‌ها، شباهت زیادی به ۳۵۶ مسابقه‌ای سال ۱۹۵۲ دارد.

کابین 911 Carrera Panamericana

در کابین چرم دست‌دوز با رنگ خاکستری کرایون ارائه می‌شود تا مشابه سقف پارچه‌ای پورشه ۳۵۶ کلاسیک باشد. روی صندلی‌ها، طرحی از یک کلاه ایمنی قدیمی و عبارت  La Carrera Panamericana دوخته شده است. در رکاب‌ها، داشبورد و کنسول میانی نیز، به یادبود خودرو در سال ۱۹۵۲ اشاره شده است.

پورشه 911 Carrera Panamericana

Carrera Panamericana 9111پورشه 911 Carrera Panamericanaکابین 911 Carrera Panamericanaپورشه 356پورشه 356 Carrera Panamericana

نسخه‌ی ویژه از پورشه ۹۱۱ پانامریکانا، اوایل سال ۲۰۲۳ با اهداف خیریه حراج خواهد شد. فقط یک دستگاه از این خودرو تولید می‌شود. هم‌اکنون قیمت نسخه‌ی پایه از پورشه ۹۱۱ کررا کابریوله ۲۰۲۲، حدود ۱۴۰ هزار دلار است. بر این اساس، احتمالا مدل پانامریکانا برای کلکسیونرها، حدود ۵۰۰ هزار دلار ارزش خواهد داشت.

منبع:پدال